Zbiranje plastičnih pokrovčkov

pokrovčkiVsi si želimo, da bi bili nekoč naši otroci čim bolj samostojni. Njihov uspeh je v veliki meri odvisen od pomoči vrhunskih strokovnjakov iz različnih zdravstvenih področij. Za njihov napredek in lajšanje bolečin so potrebne različne terapije, kar pa staršem otrok predstavlja visoke stroške. Cena 45 minutne terapije, s katero lahko otroku znatno zmanjšamo bolečine, lajšamo simptome cerebralne paralize, pomagamo pri sproščanju mišic in vezivnega tkiva ter ohranjamo njihovo gibljivost, stane od 30 do 50 EUR. Učinek ene terapije pa ni trajen, zato jih je potrebno nenehno izvajati. Društvo pomaga staršem s sofinanciranjem terapij in pripomočkov za nego in lažje nameščanje oseb s posebnimi potrebami. Manjši del sredstev društvo namenja tudi za financiranje prostorov društva, ki so namenjeni izvajanju terapij in vaj. Prostori društva so opremljeni z ustrezno opremo in so dostopni staršem in skrbnikom otrok 24 ur dnevno, vse dni v letu.

Ker trenutni časi niso preveč naklonjeni donacijam in sponzorstvom, se je društvo odločilo, da bo sredstva za svoje delovanje zbiralo tudi z zbiranjem plastičnih pokrovčkov in starega papirja. Istočasno pa tako spodbujamo ekološki odnos do okolja in med mladimi širimo prostovoljstvo in dobrodelnost. Pri tem nam lahko pomaga prav vsak izmed vas.

Katere plastične pokrovčke zbiramo?

Plastične pokrovčke v velikosti do fi 10 prevzame podjetje, ki jih nato reciklira. Za vsako zbrano tono plastičnih pokrovčkov, društvo Vesele nogice dobi dodatna sredstva za pomoč otrokom s posebnimi potrebami. Tono plastičnih pokrovčkov pa ni tako lahko zbrati, zato vas naprošamo, da nam pri tem pomagate. Tona plastičnih pokrovčkov zasede prostor celega večjega dostavnega kombija.

Zbiramo plastične pokrovčke z oznakami: PP, PE in znakom za reciklažo. To so pokrovčki, ki jih najdemo na plastenkah, tetrapakih, nekaterih zdravilih, milih in šamponih, pralnih sredstvih in mehčalcih, ter drugih živilih in čistilih. Pokrovčki so kompaktni.

Pokrovčki, ki niso primerni za reciklažo pa so: kovinski pokrovčki, pokrovčki z oznako PS (polistiren), plutovinasti pokrovčki in podobno.

Preden se nabere količina plastičnih pokrovčkov, ki je primerna za odvoz v reciklažo, lahko mine tudi več tednov. Zato vas naprošamo, da plastične pokrovčke predhodno tudi nekoliko sperete ter s tem zmanjšate neprijetne vonjave, ki se pojavijo z razkrojem ostankov hrane.

Zbirna mesta

Plastične pokrovčke za društvo Vesele nogice zbiramo na več lokacijah po Sloveniji. Zbiranje poteka na primarni in sekundarni ravni.

• Primarna zbirna mesta predstavljajo šole, vrtci in druga zbirna mesta, kjer se plastični pokrovčki zbirajo v manjših količinah.
  • Sekundarna zbirna mesta pa so mesta, kjer se zbirajo plastični pokrovčki iz primarnih zbirnih mest in kjer lahko večje količine plastičnih pokrovčkov nemoteno počaka na odvoz v predelavo. Prostori, ki so primerni za sekundarno zbirno mesto, so: garaže, kleti, drvarnice in tudi prostori na prostem, kjer ne bi plastični pokrovčki nikogar motili in bi tam lahko počakali, dokler se ne zbere primerna količina za odvoz.

Seznam obstoječih primarnih in sekundarnih zbirnih mest in kontaktni podatki

Iščemo nova zbirna mesta

V društvu poteka intenzivno iskanje primarnih in sekundarnih zbirnih mest za plastične pokrovčke. Prosimo, pomagajte nam pri iskanju zbirnih mest.

Šole, vrtci, podjetja in posamezniki, pridružite se nam pri zbiranju plastičnih pokrovčkov in tako pomagajte otrokom s posebnimi potrebami do terapij. Tudi v vaši neposredni bližini bi lahko skupaj z nami odprli primarno zbirno mesto za zbiranje plastičnih pokrovčkov. V kolikor ste nam pripravljeni pomagati in podpreti našo zbiralno akcijo, nas prosimo o tem obvestite. Z veseljem vam bomo pojasnili vse podrobnosti glede naše akcije zbiranja zamaškov.

Zbiranje na primarnih zbirnih mestih poteka s pomočjo obveščanja prebivalcev s plakati. Društvo nima kartonastih škatel ali drugih primernih zbiralnikov, zato se poslužujemo navadnih kartonastih škatel ter plastičnih vrečk za smeti.

Prevzem plastičnih pokrovčkov iz primarnih zbirnih mest poteka na dva načina:

• Dostava. Zaposleni iz nekaterih šol in vrtcev sami dostavijo plastične pokrovčke na sekundarna zbirna mesta.
  • Prevzem. V kolikor ni mogoča dostava plastičnih pokrovčkov na sekundarna mesta, po predhodnem dogovoru, pridejo po plastične pokrovčke prostovoljci ali starši otrok s posebnimi potrebami.

V kolikor poznate koga, ki bi nam lahko pomagal in odstopil društvu primeren prostor za skladiščenje ali pa nam celo priskočil na pomoč pri zbiranju zamaškov, mu prosimo posredujte našo prošnjo in kontaktne podatke: 070 342 112 ali e-mail: zamaski.veselenogice@gmail.com.