Svetovni dan cerebralne paralize 2.oktober

OLYMPUS DIGITAL CAMERACerebralna paraliza ni bolezensko stanje, pač pa gre za nepravilnost v razvoju možganov. Po nam znanih podatkih je na svetu več kot 17 milijonov, v Sloveniji pa več kot 4000 ljudi s to diagnozo. Cerebralna paraliza je motnja gibanja, drže ali koordinacije, ki je posledica okvare ali poškodbe nedozorelih možganov. Cerebralna paraliza lahko prizadene posameznika na različne načine. Ločimo 5 stopenj cerebralne paralize, oseba s 5. stopnjo je popolnoma odvisna od pomoči in nege drugih. Osnovna značilnost cerebralne paralize je nezmožnost v celoti kontrolirati motorično funkcioniranje, predvsem sta oteženi kontrola mišic in koordinacija gibov. Kako pomagati? Cerebralna paraliza ni ozdravljiva, lahko pa z intenzivno zgodnjo obravnavo stimuliramo možgane za razvoj nadomestnih strategij. Prav zato se trudimo otrokom v času razvoja nuditi čim več podpore ter jim omogočiti več terapij. Z zadostnim številom terapij in pomočjo strokovnjakov se stopnja cerebralne paralize zniža. S prilagajanjem okolja in osveščanjem družbe pa omogočimo osebam s cerebralno paralizo, da se enakopravno vključijo v družbo.

4. septembra 2012 smo prvič obeležili svetovni dan cerebralne paralize. Aktivnosti našega društva ob letošnjem svetovnem dnevu cerebralne paralize bodo potekale v času med 2. septembrom in 2. oktobrom.

V duhu bližajočega se svetovnega dneva cerebralne paralize društvo pripravlja dve akciji:

Še vedno pa potekata akciji: