Naši otroci potrebujejo za boljši razvoj in napredek več! Podprite spremembe pri celostni obravnavi otrok s posebnimi potrebami.
Vsak vaš glas šteje!
Društvo Vesele nogice že od svoje ustanovitve naprej bori za spremembe obravnave otrok s posebnimi potrebami v javnem zdravstvu. Ne trdimo, da je sistem v celoti slab, potrebno ga je pa korenito spremeniti.
Obračamo se na naslove različnih inštitucij, ki naj bi bile pristojne za problematiko oseb s posebnimi potrebami, a zaenkrat brez uspeha. V vsem tem času je bilo opravljenih več razgovorov z nekaterimi pristojnimi, vendar žal le vljudnostnih. Nihče od udeleženih ni pokazal interesa, da bi se za naše otroke naredile korenite in nujno potrebne spremembe. Starši otrok s posebnimi potrebami pa si tudi z dobrodelnimi prireditvami ne moremo več pomagati, saj je problem prevelik, da bi ga reševala civilna inicitiva. Skrajni čas je, da se problematika reši na najvišji ravni. Z ustrezno zakonodajo.
Izoblikovali smo predlog za spremembe, ki ga lahko v celoti preberete TUKAJ. V njem opozarjamo predvsem na to, da je potrebno:
- spremeniti obravnavo v zgodnjem otroštvu in v fazi rasti individualno;
- uvesti individualne obravnave otrok s posebnimi potrebami z letnim analitičnim pristopom izvajanja programa v sodelovanju s starši;
- uvesti izobraževanja staršev o posameznih terapevtskih programih, primernih za njihovega otroka;
- nadzorovati koncesije v smislu analitičnih kriterijev (uspeh, napredek otroka, zadovoljstvo staršev, itd.) in pripraviti zakonsko podlago za plačilo izvajalcem, ki niso koncesionarji;
- staršem ali skrbnikom otrok s posebnimi potrebami ponuditi možnost, da obiskujejo in da si sami poiščejo ustrezne terapevte in kader, ki bi pripomogel k napredku otroka tudi v zasebnem sektorju;
- spremeniti način plačila opravljenih terapevtskih storitev;
- terapevti in strokovnjaki ustrezno izkažejo svoje znanje ter se prijavijo v ustrezno evidenco pri ZZZS;
- izbiro terapevta oz. strokovnega delavca se naj prilagodi potrebam posameznega otroka in naj bo usklajena z njegovim staršem oz. skrbnikom;
- financiranje metod, ki so uveljavljene v svetu in so dostopne tudi pri nas, vendar jih javno zdravstvo ne izvaja;
- obvezna vključitev staršev (več članov komisije) v komisijah, kjer se odloča o usodi naših otrok;
- ustanovitev regijskih rehabilitacijskih centrov, po vzoru URI Soča, z možnostjo izvajanja strnjenih programov.
Podpišite peticijo, povejte nam svoje mnenje in predloge. Pridružite se nam v boju za boljši jutri naših otrok.
Svoj glas podpore lahko oddate s pomočjo spodnjega obrazca. Po oddaji glasu boste na vaš email naslov prejeli sporočilo s povezavo, na katero morate klikniti, da potrdite vaš glas podpore.
Hvala!
Vso srečo!
Z peticijo, oziroma njenimi zahtevami, se v celoti strinjam, saj le tako in zgodnja obravnava otrok lahko pripomore k boljši in celostni obravnavi. To pomeni tudi izobraževanje staršev, jim nuditi tudi psihično in strokovno podporo.
Kjer je volja, tam je pot. Vztrajajte!
Podpiram vaša prizadevanja za celostno obravnavo otrok s posebnimi potrebami. Pomoč našim otrokom potrebujemo sedaj. Razočarana sem nad sistemom, ki otroke postavlja v obrobje družbe in v neenakopraven položaj.
Pozdravljeni,
upam in verjamem, da boste s svojo odločnostjo in voljo naleteli na pozitiven odziv pri določenih institucijah ter da se bodo razmere obrnile v dobro predvsem otrok in posledično tudi njihovih staršev, ki toliko ljubezni in volje, energije vlagajo v dobrobit svojega otroka.
Srečno, Simon