Ali veste kdo je Dežni škrat? Bi ga radi spoznali?

Dežni škrat je glavni junak otroške slikanice Dežni škrat in nezadovoljni ptič, ki jo je napisala Alenka Križnik in ilustrirala Klavdija Simler.

Avtorici čudovite otroške slikanice Dežni škrat in nezadovoljni ptič sta Alenka Križnik in Klavdija Simler.

O avtoricah

Alenka Križnik

je članica literarnega društva v Šentjurju in v prostem času rada piše poezijo ter kratko prozo. Piše pa tudi strokovno literaturo, ki je bila največkrat objavljena v Pravni praksi, v zadnjem času pa v lokalnem časopisu Šentjurčan. Je tudi prostovoljka pri Hospicu.

Klavdija Simler se ukvarja z veliko rečmi in na tekmovanjih prejema najvišje nagrade: kulinarika, artistična kulinarika, lepopisje, izdelava tort … Vodi različne tečaje s področja lepopisja, kuhanja … Je pa tudi dolgoletna in prizadevna prostovoljka v našem društvu.

O knjigi

Alenka Križnik, avtorica zgodbe, pripoveduje o nastanku slikanice: “Živimo v precej negativističnih časih, ne da bi se zavedala, sem svoji hčeri zvečer pred leti povedala zgodbo, da je lažje zaspala – kar iz glave, ker nisem imela več moči za branje. Zdelo se mi je, da ni tako slaba in jo takoj zapisala, da ne potone v pozabo. Na tihem sem si želela, da bi jo nekoč prebral še kdo in pred dvema letoma zbrala pogum ter stopila do Klavdije, če bi bila pripravljena naslikati slike za to zgodbo. V bistvu je ni bilo potrebno kaj dosti prepričevati. Če se ozrem nazaj, se mi zdi, da pišem o nekom drugem in ne o sebi. Morebiti marsikdo misli, kaj pa je to takega narediti eno slikanico – v Sloveniji naj bi vsak dan izšlo 1000 knjig. Za mamo treh otrok, ki hodi v službo, ki želi spremeniti našo ljubo domovino v pravično in pošteno deželo, pa je to nemogoče. A če imaš srečo, da naletiš na Klavdijo Simler, ki te zbudi, ko postaneš Nezadovoljni ptič, se ti zgodi, da v roki držiš slikanico, katero si napisal.

Vse to, kar sem nekoč napisala v tej zgodbi iz nekega neznanega navdiha, pa sem skozi ustvarjanje knjige tudi okušala na lastni koži. V praksi sem doživela pomoč vseh ljudi, ki so nama tako ali drugače pomagali »graditi« slikanico. Največja zasluga pa gre gotovo Klavdiji, ki me je spodbudila takrat, ko bi jaz morebiti že stisnila rep med noge. Veliko je izjemno dobrih slikarjev, malo pa je takih, ki bi si upali poskusiti z neuveljavljenim pisateljem in se tako entuziastično truditi ponesti knjigo v svet kot to zna Klavdija, zato sem ji zelo hvaležna za vso moč, ki jo deli z menoj in najinima družinama.”

Knjiga Dežni škrat in Nezadovoljni ptič govori  o Dežnem škratu, ki je večino sončnega časa preživel v svoji hiški. Ko je deževalo, je pokukal na plan in se veselil dežja. Nekega dne je srečal Nezadovoljnega ptiča, ki se je neprestano pritoževal. Ta je škrata vzpodbudil, da le pokuka na plan, ko bo spet sijalo sonce. Radovednost škratu ni dala miru in sprejel je ptičev izziv. Pri tem pa prišel do pomembnih spoznanj o prijateljstvu, solidarnosti, spoštovanju danega in vsem tistem, kar lahko bralec sam najde, če pusti domišljiji prosto pot.

Avtorici slikanice sta pripravili tudi predstavo z naslovom Zapojmo skupaj, katera predstavlja predzgodbo pravkar izdane slikanice z naslovom Dežni škrat in nezadovoljni ptič. Premierna predstava  je bila v kulturnem domu Dobje 08.09.2018 ob 18.uri. Tako slikanica kot predstava želita velikim in malim sporočiti, da lahko z majhnimi koraki in s pomočjo prijateljev delamo svet lepši.

Del sredstev, 7 % od prodanih knjig gre v dobrodelne namene, za društvo Vesele nogice.

Knjige lahko naročite na dezniskrat@gmail.com in na številki 031/388-552.